Reklamy leków i suplementów Zobacz większe

Reklamy leków i suplementów

Nowy produkt

0,00 zł brutto

Dodaj do listy życzeń

Więcej informacji

Od czasu do czasu, a ostatnio częściej pojawiają się głosy, że trzeba ukrócić w TV ogłupiające reklamy leków i suplementów diety. Jesteśmy za. Ale. Mamy "ale". Otóż ciężar tej dyskusji przechyla się na omawianie idiotyzmów związanych z suplementami diety (niewątpliwie!), w szczegółach dyskusji cisza o lekach.

Jeśli chodzi o suplementy to reklamowanie cudownych środków, często na nieistniejące choroby faktycznie jest wprowadzaniem pacjenta w błąd. Nie pomogą tabletki na nietrzymanie moczu jak nie ćwiczymy mięśni Kegla, zespół niespokojnych nóg bo to skomplikowana przypadłość, na obniżenie cukru we krwi bez zmiany diety i przyzwyczajeń, na schudnięcie bez znalezienia przyczyny i zmiany trybu życia  itp itd... Takich kwiatków jest o wiele więcej. Zważywszy na znikomą ilość składników (jeśli w ogóle cokolwiek suplement zawiera w składzie bo i z tym są kłopoty przy marnych firmach) wątpimy by ktoś umarł od ich spożywania. Istnieje niebezpieczeństwo, że zamiast zasięgnąć fachowej porady i zdiagnozować u siebie problem pacjent będzie jadł "cudowne" tabletki, jednakowoż i tak na wizytę opłaconą przez szanowny NFZ czekać mu przyjdzie parę miesięcy. Stąd zresztą poszukiwania tego typu środków.

Za to dyskutujący na temat reklam fachowcy powinni grzmieć w sprawie promowania LEKÓW bez recepty, w których substancje czynne rzeczywiście działają i to niestety na niekorzyść pacjenta! Na przykład sugerując, że tenże się wyleczy z refluksu biorąc trzy miesiące reklamowany lek (z grupy inhibitorów pompy protonowej). Że biorąc tabletkę, czy saszetkę na grypę (!) może natychmiastowo iść do pracy, tarzać się w śniegu, przytulać rodzinę!!!! Że podając dziecku syrop na kaszel możemy z zachwytem przyglądać się jak pluje na tort gasząc urodzinowe świeczki, rozdając mikroby koleżankom z balonikami! I po co komuś stale zwiększające się pudełka z lekami na ból? 50 tabletek? 100 tabletek? Bo taniej? Bo trujesz się bez przepłacania? Ból to sygnał od organizmu, że coś nie gra, trzeba znaleźć przyczynę! Przykłady można by mnożyć, nie o to nam chodzi

Istnieją badania statystyczne plasujące czynniki jatrogenne na trzecim miejscu wśród przyczyn zgonów w USA. Przypuszczalnie reszta świata stanowczo od tego nie odbiega. Zażywanie leków nawet zgodnie ze wskazaniami mieści się na miejscu czwartym. Pierwsze i drugie miejsce należy do zawałów i chorób nowotworowych. 

Nie jesteśmy za zakazami, to do niczego nie prowadzi. Jesteśmy za fachowcami w gabinecie lekarskim, za "pierwszym stołem" w aptece, za szerzeniem wiedzy w każdej możliwej postaci: pacjent uświadomiony nie da się na reklamy nabrać. A jeśli w służbie zdrowia będą odpowiednie osoby to pacjent dostanie właściwą poradę. Chociaż właściwie to jakaś utopia 

Póki co Wy pytajcie, my będziemy odpowiadać w miarę naszej wiedzy. I oddolnie będziemy rozprzestrzeniać informację 
Trzymajcie się zdrowo, a w trakcie reklam idźcie sobie zrobić herbatkę abo co kto lubi 

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Reklamy leków i suplementów

Reklamy leków i suplementów